דורון זיסו, משרד עו"ד, נוטריון ומגשר 
קניין רוחני, דיני אינטרנט, תקשורת סלולרית ומחשבים,      טל' 077-2152522
ברירת-מחדל  |  English  |  Romanian  |  


התחברות לחברים

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


View Doron Zisso's profile on LinkedIn

תאריך ושעה
 

מונה:

Skype Me™!

 

 

שתפו:
FacebookTwitter

איסור דואר זבל spam בישראל

דף הבית >> שאלות ותשובות >> איסור דואר זבל spam בישראל

שאלה: אני מנהלת עמותה, האם האיסור החוקי על משלוח דואר זבל חל גם על עמותות?

תשובה: בהחלט כן. מה שקובע הוא מהות הפרסום, לא סוג האישיות המשפטית של המפרסם.  אם עמותה שולחת דואר פרסומי, היא כפופה לאותן הגבלות ככל אדם או תאגיד אחר. אני ממליץ לך לקרוא את מאמרי בנושא איסור משלוח דואר זבל בישראל.

שאלה: אני חבר ברשת חברתית באתר ישראלי. בניתי לי רשימה מאד גדולה של "חברים" באתר ואני מעוניין לשלוח להם הצעות פרסומיות למוצרים חדשים. האם משלוח דרך מערכת הדואר הפנימית של האתר מותרת?

תשובה: שאלתך מעוררת שתי שאלות משנה: הראשונה היא: האם מערכת דואר פנימי של אתר מכוסה ע"י חוק הבזק? התשובה לכך היא לדעתי חיובית. החוק לא חל רק על מסרים אלקטרוניים במה שאנחנו מכנים דואר אלקטרוני, אלא על כל מערכת תקשורת בזק. השניה היא השאלה האם קיבלת הסכמה בכתב מאותם "חברים" לקבל הודעות פרסומיות. העובדה שאדם מסויים החליט להגדירך כ"חבר" שלו, איננה מהווה הסכמה לקבלת מסרים פרסומיים. ההסכמה חייבת להינתן במפורש ובכתב או בדואר אלקטרוני (שזה גם סוג של כתב) או מוקלטת בעל פה. 

שאלה: קיבלתי מסר פרסומי בדוא"ל וזה מרגיז אותי. אני לא מוכן לעבור לסדר היום, אני רוצה שהשולח יפצה אותי. מה עליי לעשות?

תשובה: דבר ראשון, צריך לבדוק אם השולח עבר על הוראה מהוראות החוק. במסגרת הבדיקה, צריך לבדוק שהמסר הוא אכן מסר פרסומי, שלא נתת הסכמתך לקבלו ושקיבלת אותו לאחר תחילת תוקפו של החוק (1/12/2008). לבדיקת העניין, כדאי שתקרא את מאמרי בנושא. אם לדעתך מדובר על משלוח אסור לפי החוק, בדוק גם אם תיבת הדואר אליו קיבלת את המסר היא תיבע פרטית או תיבה של בית עסק. בדוק כמובן שהמסר נשלח ע"י מפרסם ישראלי כי אם לא, אין הרבה מה לעשות. בדוק שלא נתת הסכמה מראש ושזו אינה בקשה ראשונה שתאר קבלת פרסומות. יתכן שלפני שאתה יוצא לקרב נגד המפרסם, תשלח לו בקשה שיפסיק לשלוח לך פרסומות. אם אינך יודע מי שלך לך את הפרסומת, אל תעשה את זה כי אתה רק תזיק לעצמך. אם בחנת את כל הנסיבות, תנסה ליצור עמו קשר ודרוש פיצוי ללא פניה לבית משפט. יתכן שכדאי להתפשר מאשר לבזבז אח,כ זמן בבתי משפט ובהמתנה במסדרונות. אם גם זה לא עזר, אתה חפשי להגיש תלונה למשטרה וגם להגיש תביעה לבית משפט. אם אתה אדם פרטי, כלומר לא קיבלת את ההודעה כאורגן של חברה בע"מ למשל, תוכל להגיש תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות. מבחינה טקטית יתכן שמצבך יהיה יותר טוב אם תצליח לאסוף כמה הודעות שונות מאותו המפרסם. כמובן שלבית המשפט תצטרך להביא הוכחות לכל טענותיך (שקיבלת את הפרסומות, שביקשת בכתב לא לקבל יותר, שהמפרסם קיבל את הודעותיך וכד')

שאלה: אני בעל מקצוע שנותן שירות ללקוחות. במהלך עבודתי, אני שולח ללקוחותיי הודעות שכוללות מידע  בקשר לענייני הלקוחות. אלה מכתבים שאין ספק שאינם שווקיים והם מוזמנים על ידי הלקוחות. האם מותר לי להשתמש במכתבים אלה בחתימה שבה, בנוסף לשם שלי ולמקצוע שלי, יהיה כתוב גם שאני משווק מוצר שלא קשור למקצוע שלי? האם הכללת מידע שווקי קצר של כמה מילים, או שזה הופך את כל ההודעה למסר פרסומי שאסור לי לשלוח ללא אישור מראש מהלקוח?

תשובה: לפי שאלתך, אתה שולח ללקוח הודעה אלקטרונית שמכילה מידע מוזמן על ידי הלקוח. העובדה שאתה מוסיף לתוכן הענייני הזה תוכן פרסומי קצר במסגרת החתימה שלך אינה הופכת את המסר למסר פרסומי ולדעתי אינך זקוק לאישור קבלת דואר פרסומי מהלקוח.  

 

שלח לחבר הדפס
שתף

[חזור למעלה]

כל הזכויות שמורות לעו"ד דורון זיסו © copyright 2004 - 2015

קידום אתרים     הוספה למועדפים    הפוך לעמוד הבית    מפת האתר

התוכן באתר אינו מהווה יעוץ משפטי ואינו מהווה תחליף להתיעצות פרטנית עם עורך דין. כל המסתמך/ת על המידע באתר, עושה זאת על אחריותו/ה בלבד.

לייבסיטי - בניית אתרים