דורון זיסו, משרד עו"ד, נוטריון ומגשר 
קניין רוחני, דיני אינטרנט, תקשורת סלולרית ומחשבים,      טל' 077-2152522
ברירת-מחדל  |  English  |  Romanian  |  


התחברות לחברים

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


View Doron Zisso's profile on LinkedIn

תאריך ושעה
 

מונה:

Skype Me™!

 

 

שתפו:
FacebookTwitter

זכויות יוצרים, שמירת זכויות יוצרים, פגיעה בזכויות יוצרים, כתב הגנה בתביעת זכויות יוצרים, רישום זכויות יוצרים,גניבת זכויות יוצרים, עו"ד דורון זיסו,

שאלה: יצרתי יצירה,אני רוצה להציג אותה להוצאה לאור או לתיאטרון או לערוץ טלוויזיה, איך אני מבטיח/ה שלא יגזלו ממני את זכויות היוצרים?

תשובה: דרך אחת היא הפקדת העתקים בידי עדים נאמנים עליך, שגם יאריכו ימים. הייתי מגבה את ההפקדה בתצהירים של אותם עדים.
דרך שניה, הפקדה אצל עו"ד,זו הדרך הבטוחה ביותר.
דרך שלישית היא החתמת המו"ל על העתק, תוך הצהרה והתחייבות לכבד את זכויותיך, זה כמובן דורש שיתוף פעולה ולא תמיד מעשי, חבל להעליב את המו"ל.
דרך רביעית, הפקדה אצל גוף שעוסק בהגנה על זכויות היוצרים, כגון אקו"ם, איגוד התסריטאים והבמאים, לבדוק אצל אותו גוף אפשרות להפקיד (בד"כ יש הנחות לחברי הגוף).
ישנה דרך נוספת שאני לא ממליץ עליה, דהיינו לשלוח לעצמך עותק בדואר רשום ולשמור את המעטפה הסגורה עם חותמת הדואר. לדעתי הדרך הזאת לא בטוחה כי כל אחד יכול לפתוח את המעטפה באמצעים פשוטים יחסית ולהחליף את תוכנה, כך שלא נראה לי שבית משפט יכול להתייחס לזה ברצינות.יהיה צורך להוכיח שהמעטפה לא נפתחה וזה מסובך ויש צורך בעדות מומחה, מה שהופך את העניין ליקר ולא בטוח.

 

שאלה: אני בעלים/מנהל של אתר אינטרנט, האם מותר לי להעלות לאתר שלי כתבה שמצאתי באתר אחר?

תשובה: העתקה של כתבה מאתר אחר או ממקור אחר מותרת רק באישור בעלי זכות היוצרים באותה כתבה. מתן קרדיט אינו תחליף לקבלת רשות. מותר לך לתת קישורים לכתבות.
אסור לך להעתיק כתבות ללא קבלת רשות מבעלי זכויות היוצרים בכתבות. הוספת קישור וציון המקור אינם מאפשרים לך להתגבר על האיסור להעתיק ולפרסם ללא רשות.מעשים אלה מהווים עוולה אזרחית ועבירה פלילית.

 

שאלה: מהו העונש על הפרת זכויות יוצרים?

תשובה: במשפט פלילי בגין הפרת זכויות יוצרים, ניתן לגזור עונש מאסר עד שלוש שנים וקנס שעומד על סכום של מעל מיליון ש"ח. יש לשים לב שברוב המקרים, הצד הנפגע נוקט בהליכים אזרחיים ולא פליליים, ובאותם הליכים, בתי המשפט מוסמכים להעניק לצד הנפגע סעדים שונים, כגון צווי מניעה, צווי עשה, צווי כינוס נכסים ומתן חשבונות וכמובן פיצויים. יש רבים הטועים לחשוב שהפיצויים הם קנס. הקנס הוא עונש והוא משולם לאוצר המדינה ואילו הפיצויים משולמים לצד הנפגע.

שאלה: האם מותר לי להעתיק לאתר שלי או לבלוג שלי או לפורום כתבה או תמונה מעיתון או מאתר אחר ולתת קישור למקור ולציין מהיכן הועתקה?

תשובה: לא. כתבה ותמונה הן ברוב המקרים יצירות מוגנות בזכויות יוצרים. העתקת יצירה מוגנת לאתר, בלוג, פורום באינטרנט מותתרת רק לאחר קבלת רשות מבעלי זכויות היוצרים באותן יצירות. בחוק זכות יוצרים קיימות שתי זכויות מהותיות: זכות היוצרים, שהיא זכות כלכלית במהותה, והזכות המוסרית, שהיא זכות היחוס של היצירה ליוצר במידה המקובלת באותו התחום. מתן הקישור והיחוס קשורים לכיבוד הזכות המוסרית, אך אינם מענה לכיבוד זכות היוצרים. מתן יחוס אינו מהווה תחליף לקבלת רשות מבעל זכות היוצרים. רשות היא דבר שניתן לקבל, לא דבר שניתן לקחת או להניח שניתנה, כשלא ניתנה.

שאלה: האם מותר לי להוריד סרטים ושירים באינטרנט?

תשובה: אנסה לסכם את הסוגיה:


1. אסור לפרסם יצירות (כולל שירים) ללא קבלת רשות מבעלי הזכויות בהם.
2. העלאת קובץ הכולל יצירה מוגנת בזכויות יוצרים, כגון שיר או סרט, ומתן קישור לאתר שמכיל קבצים כאלה היא הפרת זכויות יוצרים.זאת במסגרת דוקטרינה הנקראת "הפרה תורמת".
3. לפי הדין הישראלי, קיימת הגנה על העתקה לשימוש פרטי ביתי לא מסחרי, מכאן שהורדת שיר מהרשת או מגולש אחר דרך תוכנת שיתוף קבצים, היא פעולה מוגנת אם היא לשימוש פרטי ביתי לא מסחרי.ברחל ביתך הקטנה: אם הורדת שיר כדי לשמוע אותו אצלך להנאתך ולהנאת בני משפחה וחברים, או בנגן שלך, אינך נחשב מפר. אם הורדת ואחרי זה שיתפת אחרים, או פירסמת את הקובץ שהורדת באתר או בבלוג או בפורום כלשהו, אתה מפר. הגנה זאת אינה חלה על העתקה למחשב או לאביזר שמתחבר למחשב,אלא לקלטת, ואולם יש פסיקה שקובעת שתקליטור הוא מבחינה משפטית "קלטת". לדידי, גם כרטיס זיכרון נייד מבוסס פלאש הוא "קלטת" לפי הגדרת החוק".
4. רוב הציבור לא מודע לכך שזה הדין ויש שתי סיבות לאי ידיעה הזאת:
א. התעמולה שעושים גופים שמגנים על היוצרים, שמנסים ליצור את הרושם המוטעה שהורדה גם לשימוש ביתי אסורה, בנוסף לאעות המוסרי הלא משפטי שהורדה דומה לגניבה.
ב. חלק מהעיתונאים הישראליים שגם לא מודעים לדין ומתרגמים כתבות זרות או מצטטים מתוכן, ו"שוכחים" לציין שהדין הישראלי שונה מהדין במדינות אחרות. ישנן מדינות בהן גם ההעתקה לשימוש ביתי אסורה, אך אצלנו זאת פעולה מוגנת במסגרת החוק.  
5. השינוי האחרון בארה"ב הוא פס"ד של ביהמ"ש העליון שקבע כי החברות המפיצות תוכנות שיתוף, כגון גרוקסטר (דומה לקזאא) אחראיות להפרת זכויות יוצרים, שכן הן מעודדות פעילות זאת ומפיקות ממנה רווח ע"י הצגת פרסומות. במדינת ישראל לא חל הדין האמריקאי, אלא הדין הישראלי. מכל מקום, דינו של גולש או מוריד שונה מדינו של "מעלה או "מעמיד יצירה לרשות הציבור".

שאלה: יש לי אתר אינטרנט גדול, לאחרונה גיליתי שאתר אחר העתיק תכנים מהאתר שלי. האם יש לי זכויות ואיך אני יכול לממש אותן?

תשובה:

1. כדי לדעת אם יש לך זכויות, צריך לדעת מי יצר את התכנים (ברוב המקרים התכנים נחשבים יצירות, לכן במסגרת שאלה זו לא אדון גם בשאלה איזה תוכן מהווה יצירה ואיזה לא).

2. אם אתה יצרת את התוכן ולא העברת את הזכויות בו למישהו אחר, זכות היוצרים היא שלך. גם ההיצירה נוצרה ע"י עובד שלך, במהלך עבודתו ובמסגרתה. אפשרות נוספת להפוך את זכויות היוצרים ביצירה היא לרכוש אותם או לקבל אותם במתנה או בירושה ממי שהבעלים שלהם.

3. בהנחה שיש לך את זכות היוצרים לפי אחת החלופות שלעיל, ניתן להמשיך לדיון בשאלה מה עליך לעשות. הדבר הראשון שעליך לעשות, הוא לתעד את ההפרות באתר השני ולגבות אותן. רצוי מאד שלא אתה תעשה את זה, אלא אדם שיכול לשמש עד בנוסף לעדות שלך ורצוי אפילו שהוא יהיה איש מקצוע בתחום האינטרנט, ורצוי שלא יהיה כפוף לך או בן משפחה שלך, כדי שלא ייחשב בעיני בית המשפט לבעל עניין בתביעה.

4. לאחר מכן, יש לפנות לבעל האתר המפר במכתב רשום, שיכלול דרישה להסרה מיידית של הקבצים המפריןם מאתרו ופיצויים בגין הנזקים (או פיצויים סטטוטוריים) רצוי שהדבר יעשה ע"י עורך דין שמתמחה בדיני אינטרנט.

5. במידה והפניה לא תענה בחיוב, ניתן כמובן להגיש תביעה לבית המשפט המוסמך.

שאלה: אני בעל אתר אינטרנט המאפשר העלאת תוכן גולשים (צילומים) . האתר מאפשר לגולשים לעשות פעולות מסויימות בצילומים האלה, תמורת תשלום. אני מעוניין לרשום בתקנון האתר שתמורת העלאת  צילום לאתר, הגולש מרשה לבעל האתר לעשות שימוש מסחרי בצילומיו. האם יש תוקף משפטי לתנאי כזה?

תשובה: איני מכיר פסיקה בנושא. לדעתי, תקנון אתר הוא "חוזה אחיד" כמשמעותו של מונח זה בחוק החוזים האחידים, התשמ"ג - 1982. מכאן שניתן לטעון  שתנאי הפוגע בזכויות הקנייניות של בעל הצילוומים, ועוד פגיעה גורפת ובלתי מוגדרת, הנתונה לשיקול דעתו המוחלט של הספק (בעל האתר) הינו תנאי מקפח וכי על בית המשפט לבטלו. לדעתי, קיים סיכוי סביר שבית המשפט יבטל תנאי כזה. כמובן שאם אתה רוצה להיות בטוח, אתה יכול לפנות לבית הדין לחוזים אחידים בירושלים ולבקש את אישור נוסח התקנון מראש. במידה והנוסח יאושר, אתה יכול להיות בטוח שאף בית משפט לא יבטל אותו.

שאלה: קיבלתי מייל ממראות אימג' והם כותבים שהפרתי זכויות יוצרים בצילום אחד ושיש להם את זכויות התביעה בישראל. הם מאיימים שאם לא אשלם להם 10,000 ש"ח תוך שבוע, הם יתבעו אותי בבית משפט ויחייבו אותי לשלם 100,000 ש"ח, האם הם צודקים? מה עליי לעשות? אני לא חושב שמגיע להם 10,000 ש"ח.

תשובה: העניין די מורכב. גם אם הפרת זכויות יוצרים, ואינני יודע אם זה המצב, כי לא ראיתי את המסמכים הרלוונטיים למקרה, עדיין יש שורה של נתונים שיש לבדוק. חייבים לבדוק אם אכן הצילום הוא יצירה, האם מה שעשית זו אכן הפרה, האם לא חלות עליך הגנות שבחוק, אבל לפני הכל, צריך לבדוק האם אכן יש למראות אימג' זכויות תביעה. קרוב לוודאי שזכויות היוצרים שייכות לאדם פרטי (הצלם) או לתאגיד תקשורת (למשל עיתון) מחו"ל ושהזכויות מנוהלות (אך לא שייכות) לתאגיד ענק ששמו גטי אימג'. אמנם מראות אימג' היא סוכנת שיווק של גטי, אך זה לא אומר שיש בידיה זכויות יוצרים או רשיון יחודי. לפי החוק הישראלי, רק מי שיש בידו זכות יוצרים או רשיון יחודי לגבי אותו צילום הוא בעל הזכות לתבוע. הסכם עבודה, יפוי כח, רשיון שאינו יחודי אינם מספיקים. הכי חשוב הוא שלפני שאתה מתחיל לדבר או להתכתב עם מראות אימג' או עם עורכי הדין שלה, תפנה לעורך דין בעל ידע וניסיון מוכח בתחום זכויות היוצרים. קח בחשבון שעורכי הדין והעובדים של מראות אימג' הם מנוסים וממולחים ואם תדבר איתם או תשלח להם הודעת דוא"ל או פקס או מכתב, זה עלול לגרום לך נזק ולהפיל את הגנתך, אם היא קיימת. תתיעץ עם עורך הדין וביחד איתו תוכל לקבל החלטה מושכלת, האם אתה רוצה לנסות להתפשר או שאתה רוצה להילחם על צדקתך ועל כספך.

שאלה: גיליתי תופעה מאד ייחודית שקיימת במדינה רחוקה. אני מעוניין לנסוע לאותה מדינה ולעשות שם סרט דוקומנטרי. איך אני יכול להבטיח לעצמי שמישהו אחר לא יקדים אותי ולא יצלם סרט דוקומנטרי על אותה התופעה לפניי? 

תשובה: אתה מעלה את השאלה הקשה של הגנה משפטית על רעיון. לפי מה שאתה מתאר לי, הגית רעיון ואתה מעוניין שתקבל הגנה משפטית על כך. כמובן שעליך לשמור רעיון זה בסודיות מוחלטת ולא לגלותו לאף אחד, כל עוד לא דאגת להחתים אותו על התחייבות לשמירת הסודיות ואיסור תחרות. מעבר לכך, כפי שהרעיון לעשות את הסרט התחולל במוחך, הוא יכול להתחולל בכל רגע בחוחותיהם של אנשים אחרים. הרעיונות הם נחלת הכלל ולא ניתן להגן על רעיון כרעיון. אפילו אם תצלם את הסרט, דיני זכויות היוצרים יגנו עליך מפני העתקת הסרט ללא רשות, אך לא על הרעיונות שבו. תעמיד את עצמך בצד השני: תתאר לך שאתה מעוניין לצלם את הסרט, או שאולי כבר צילמת וערכת ואז מופיע לו אדם אחר וטוען שיש לו זכויות על הרעיון, שהוא הגה אותו לפניך ולכן אסור היה לך לצלם ולערוך את הסרט. טענה כזאת כמובן חסרת כל בסיס משפטי. לעומת זאת, אתה יכול בהחלט לכתוב תסריט ותסריט זה יהיה מוגן בזכויות יוצרים. אך צריך לזכור שגם זכויות היוצרים מגינים מפני העתקה והפצה של חומר מועתק מיצירות ולא מפני מצב שאדם אחר הוגה רעיונות דומים או זהים ויוצר על יסודם יצירות. אם כבר ביצעת מחקר יתכן בהחלט שגם בסרט תעודי ניתן לכתוב מראש תסריט ותסריט זה יהיה מוגן בזכויות יוצרים. 

 

 

 דורון זיסו ושות' משרד עורך דין ומגשר

שלח לחבר הדפס
שתף

[חזור למעלה]

כל הזכויות שמורות לעו"ד דורון זיסו © copyright 2004 - 2015

קידום אתרים     הוספה למועדפים    הפוך לעמוד הבית    מפת האתר

התוכן באתר אינו מהווה יעוץ משפטי ואינו מהווה תחליף להתיעצות פרטנית עם עורך דין. כל המסתמך/ת על המידע באתר, עושה זאת על אחריותו/ה בלבד.

לייבסיטי - בניית אתרים