דורון זיסו, משרד עו"ד, נוטריון ומגשר 
קניין רוחני, דיני אינטרנט, תקשורת סלולרית ומחשבים,      טל' 077-2152522
ברירת-מחדל  |  English  |  Romanian  |  


התחברות לחברים

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


View Doron Zisso's profile on LinkedIn

תאריך ושעה
 

מונה:

Skype Me™!

 

 

שתפו:
FacebookTwitter

ניהול עסקים באינטרנט

שאלה: אני מעוניין לפתוח עסק באינטרנט, מה עליי לעשות כדי לפעול במסגרת החוק?

תשובה: כעיקרון, אין הבדל בין עסק הפועל בעולם המסורתי, ובין עסק הפועל באופן חלקי או מלא באינטרנט. מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון או יועץ מס כדי להחליט אם מה שכדאי לך זה להירשם כעוסק פטור, כעוסק מורשה או כחברה בע"מ. לאחר שההחלטה תתקבל, או שיהיה צורך להקים חברה בע"ם, או שלא, בכל מקרה יהיה צורך להירשם במשרדי רשות המיסים ובביטוח לאומי ואפשר יהיה לצאת לדרך.

 

שאלה: אני מקים אתר חדש, האם אני חייב לפרסם תקנון אתר?

תשובה: קודם כל, אין דין המחייב עריכת תקנון בכל אתר אינטרנט. אך יש אתרים רבים שאי עריכת אי הצגת תקנון עלולה לגרום לקשיים ובעיות לבעלי האתר. אם האתר שלך הוא אתר תדמיתי, שבוא אתה כותב על עצמך, על עסקך, כלומר זה אמצעי להצגת פרופיל עיסקי, קורות חיים או אפילו מעין כרטיס ביקור בלבד, לא נראה לי שיש צורך בתקנון. במידה והאתר הוא קהילתי ו/או מסחרי, מאפשר העלאה עצמאית של תכני גולשים, תקנון הוא נחוץ. התקנון הוא הדרך להכניס את היחסים בין בעלי האתר לגולשים, למסגרת התקשרות סגורה. כפי שמי שמחזיק גן, פארק, גלריה, מוזיאון, אולם הצגות, ירצה לקבוע כללי התנהגות מחייבים, כך גם בעל אתר אינתרנט.

שאלה: האם תקנון של אתר אינטרנט מחייב?

תשובה: אם התקנות מוצג בצורה בולטת באתר ואם כתוב בו שהוא מחייב, ובמיוחד אם משתמש איננו יכול לבצע פעולות באתר ללא לחיצה על לחצן וירטואלי, המאשר את הסכמתו של הגולש לנוסח התקנון  (Click-Wrap Agreements או Point & Click Agreements  בעברית - "הסכמי הקשה וקיבול"), הרי שהתקנון בד"כ מחייב. כמובן, כל זאת בתנאי שאופי התקנון הוא של מסמך המסדיר את היחסים בין בעלי האתר לציבור הגולשים ולא סתם אוסף של הצהרות. בדיני החוזים שלנו קיים עיקרון של "חופש החוזים". העיקרון קובע שחוזה מחייב את הצדדים וכי תוכנו, ככל שהסכימו בינהם הצדדים. בתי המשפט כמעט לא מתערבים בתוכנו של חוזה, אלא אם כן, הוא תוכן בלתי חוקי, בלתי מוסרי או נוגד את תקנת הציבור. (כמובן שבית המשפט הוא אשר קובע מהו תוכן כזה). כמו כן, קיימים חוזים שלמרות שאינם בלתי חוקיים, לא ניתנים לאכיפה. אך אילה החריגים ולא נוגעים לדיון שלנו.
מה שחשוב לציין הוא שקיים סוג מיוחד של חוזים, הם "חוזים אחידים". אילה חוזים סטנדרטיים, חוזים שנוסחם הוכן ע"י ספק לשם התקשרות עם לקוחות בלתי מסויימים. מדובר על חוזי הצטרפות בהם ניתן להצטרף או לא להצטרף, (כשאתה עושה חוזה עם חברת החשמל או כשאתה קונה כרטיס לקולנוע, אתה למעשה עושה חוזה אחיד עם הספק, הספק מכתיב את כל התנאים, כל ברירתך היא להצטרף או לא להצטרף). הסכם שימוש באתר או תקנון, הוא לרוב חוזה אחיד.
המיוחד בחוזה אחיד הוא שבית המשפט יכול להתערב ולבטל תנאים בו, אם התנאים מקפחים. לא זו אף זו שהמחוקק קבע בחוק רשימה של תנאים, שחזקה עליהם שהם מקפחים ואם הספק טוען שאינם כאלה, עליו הראיה.

שאלה: הקמתי אתר אינטרנט ונאמר לי שרצוי שיהיה לי תקנון. כמו כן, הפנו אותי לאתר מסויים, שמוכר רשיון אחיד לאתרים, כמגד תשלום חדשי או שנתי. בדקתי באתר האמור וכתוב שם שהתקנון נוסח ע:י מיטב המומחים. האם רכישת רשיון שימוש בתקנון זה מתאים לי?

תשובה: ראשית, אני רוצה לציין שלא בדקתי את האתר ולא את התקנון המוצע ותשובתי היא ברמה העקרונית. גם אינני יודע אם הרשיון לאותו תקנון מוצא מרשה ביצוע שינויים בנוסחו. וגם אם כן, מי שלא יודע לנסח תקנון, כיצד ידע לבצע את השינויים הראויים ולהימנע משינויים בלתי רצויים ומזיקים לו?

שנית, תקנון אחיד לא יכול להיות מתאים לכל אתר ואתר. כפי שחולצה אחידה לא יכולה להיות מתאימה לכל אדם או לכל אירוע. אני מניח שחולצה שתתאים לאדם אחד, לא תתאים לאדם אחר, לא מבחינת המידה ולא מבחינת הסגנון. חולצה שמתאימה לחורף, לא תתאים לקיץ, חולצה לאירוע לא תתאים בדרך כלל כבגד עבודה. נכון שניתן לנסות ולכתוב תקנון שמכסה את כל התפקודים, אבל להצליח, אי אפשר וככל שהאתר שלך הוא יותר חדשני או יחודי, יש יותר סיכוי שאותו תקנון אחיד לא יספק. כפי שבגד של ילד לא יתאים למבוגר, כך תקנון של אתר לילדים לא יתאים לאתר "למבוגרים בלבד". התקנון צריך להיות מוצר מחוייט ולא מיטת סדום.

שלישית, לדעתי, תקנון צריך להיערך ע"י עורך דין שמתמצא בדיני אינטרנט לאחר שהקשיב ללקוח ולמד את צרכיו. אני לא אטען שאין אדם יכול לנסח תקנון טוב אם אינו עו"ד שמתמחה בדיני אינטרנט, אך אין רבים שיכולים. איני יודע מיהם "מיטב המומחים" ומה מומחיותם, בכל מקרה, להערכתי, לא מדובר על עורכי דין, שכן עורך דין מנוע מבחינה אתית להסתתר מאחור כינוי מסוג זה.

לסיכום, המלצתי היא לחפש עו"ד המתמחה בדיני האינטרנט ולהזמין ממנו תקנון המתאים לאתר ולפעילותו.

שאלה: אני בעל אתר אינטרנט המאפשר העלאת תוכן גולשים (צילומים) . האתר מאפשר לגולשים לעשות פעולות מסויימות בצילומים האלה, תמורת תשלום. אני מעוניין לרשום בתקנון האתר שתמורת העלאת  צילום לאתר, הגולש מרשה לבעל האתר לעשות שימוש מסחרי בצילומיו. האם יש תוקף משפטי לתנאי כזה?

תשובה: איני מכיר פסיקה בנושא. לדעתי, תקנון אתר הוא "חוזה אחיד" כמשמעותו של מונח זה בחוק החוזים האחידים, התשמ"ג - 1982. מכאן שניתן לטעון  שתנאי הפוגע בזכויות הקנייניות של בעל הצילוומים, ועוד פגיעה גורפת ובלתי מוגדרת, הנתונה לשיקול דעתו המוחלט של הספק (בעל האתר) הינו תנאי מקפח וכי על בית המשפט לבטלו. לדעתי, קיים סיכוי סביר שבית המשפט יבטל תנאי כזה. כמובן שאם אתה רוצה להיות בטוח, אתה יכול לפנות לבית הדין לחוזים אחידים בירושלים ולבקש את אישור נוסח התקנון מראש. במידה והנוסח יאושר, אתה יכול להיות בטוח שאף בית משפט לא יבטל אותו.

שאלה: האם נכון שתקנון מסודר לאתר האינטרנט שלי יכול להגן עליי מכל תביעה משפטית?

תשובה: לצערי, זה לא נכון. התקנון הוא במהותו, הסכם בין בעל האתר למשתמש. מכאן שהתקנון לא יכול לסייע לך אם אתה פוגע בזכויות של צדדים שלישיים (אנשים ותאגידים שלא משתמשים באתר). כך למשל, אם אתה פוגע בפרטיות של אדם שלא צד להסכם או בזכויות היוצרים שלו, התקנון לא ממש יכול להגן עליך מפני תביעתו.
שנית, חופש החוזים מוגבל על ידי סייגים. תנאי בחוזה שהינו בלתי חוקי, בלתי מוסרי או נוגד את תקנת הציבור, לא יהיה תקף.
שלישית, התקנון אמנם חוזה, אך לא חוזה רגיל שחל עליו עיקרון חופש החוזים, אלא "חוזה אחיד", כמשמעותו של מונח זה בחו החוזים האחידים. ההשלכה העיקרית לכך היא שבתי המשפט מוסמכים, לבקשת הצד הנפגע/הלקוח, לבטל תנאי מקפח בחוזה אחיד.

 

 

 

 


 

שלח לחבר הדפס
שתף

[חזור למעלה]

כל הזכויות שמורות לעו"ד דורון זיסו © copyright 2004 - 2015

קידום אתרים     הוספה למועדפים    הפוך לעמוד הבית    מפת האתר

התוכן באתר אינו מהווה יעוץ משפטי ואינו מהווה תחליף להתיעצות פרטנית עם עורך דין. כל המסתמך/ת על המידע באתר, עושה זאת על אחריותו/ה בלבד.

לייבסיטי - בניית אתרים